Objawy pojawienia się nadżerki

Jedną z częściej występujących chorób intymnych u kobiet jest nadżerka. W niniejszym artykule dokładnie opiszemy więc przyczyny i objawy tejże uciążliwej dolegliwości.

Według najnowszych badań na nadżerkę skarży się co czwarta kobieta, z czego większość Pań nie wie nawet, że problem ten ich dotyczy. Nieświadomość problemu wynikać może w dużej mierze z zaniedbywanych badań okresowych czy braku aktualnej cytologii. Warto zdawać sobie sprawę, że większość chorób intymnych, w tym również nadżerka ustąpi szybciej i przebiegać będzie znacznie łagodniej, jeśli odpowiednio wcześnie zostanie zdiagnozowana przez ginekologa. Nieleczona nadżerka może powodować nawet nowotwory szyjki macicy oraz poważne komplikacje.

Nadżerka jest dolegliwością, polegająca na występowaniu chorobowych zmian w pochwowej części szyjki macicy. W czasie choroby następuje odbarwienie tkanki nabłonkowej, która przyjmuje ciemno-czerwony odcień. Ubytek naskórka spowodowany bywa najczęściej urazem mechanicznym lub kontaktem ze środkami chemicznymi. Nadżerka może też występować w wyniku drożdżycy czy grzybicy pochwy.

Jak już wcześniej powiedzieliśmy, z wystąpienia nadżerki sprawę zdaje sobie mało która kobieta, ponieważ jej objawy są początkowo trudne do samodzielnego wykrycia. Zdiagnozowanie nadżerki najczęściej odbywa się przy okazji badania ginekologicznego, dlatego jeszcze raz uczulamy Panie na regularne badania i wizyty u lekarza.

Objawami, które wskazują na wystąpienie nadżerki w dość późnym stadium są przede wszystkim plamienie po stosunku płciowym lub ból występujący podczas seksu. Uciążliwe pieczenie lub swędzenie także powinno Was zaalarmować, szczególnie jeśli dodatkowo zdarzają się Wam krwawienia między jedną menstruacją a drugą lub zauważyłyście zwiększoną wydzielinę z pochwy.

Nadżerce mogą również towarzyszyć bóle w dolnej części brzucha. Warto byście zdawały sobie sprawę, iż żadnego z tych objawów nie powinno się zaniedbać. Im później nadżerka zostanie wykryta, tym dłużej i mniej efektywnie będzie leczona. Niektóre odmiany schorzenia mogą dodatkowo uciążliwie krwawić i źle się goić.

Leczenie nadżerki polega obecnie głównie na stosowaniu środków farmakologicznych. W przypadku Pań młodszych, które nie zaszły jeszcze ciążę zwykle stosuje się leczenie globulkami dopochwowymi. W trudniejszych i poważniejszych przypadkach nierzadko konieczne jest też podanie się specjalnym zabiegom, takim jak choćby elektrokoagulacja czy kriokoagulacja. Podczas leczenia należy jednakże zwracać szczególną uwagę na higienę osobistą, by uniknąć niebezpiecznych i bolesnych powikłań, którym towarzyszyć mogą upławy lub krwawienie.