W poprzednich artykułach opisaliśmy już poważniejsze i częściej występujące schorzenia i intymne dolegliwości kobiece. Jednym z takich problemów może być obok torbieli lub nadżerki przykładowo również brak miesiączki.
Problemy z regularną miesiączką zdarzyć się mogą niemalże każdej kobiecie w każdym wieku, dlatego należy przede wszystkim zwracać uwagę na wszelkie zmiany, występujące w okolicach intymnych, bowiem mogą one w późniejszym czasie wywoływać poważne choroby i infekcje. Większość niebezpiecznych i uciążliwych dolegliwości można szybko i skutecznie rozpoznać dzięki regularnym badaniom cytologicznym, do których Was oczywiście zachęcamy.
Poniżej postaramy się z kolei przybliżyć sytuacje, w których może wystąpić nieregularna lub zaburzona menstruacja oraz jej całkowity brak. Na szczęście w większości przypadków problem sam minie i nie będzie on oznaczał poważnych konsekwencji zdrowotnych, a jedynie czasowe zaburzenie. Znaną wszystkim przyczyną braku menstruacji jest oczywiście również ciąża, jednakże zanik krwawienia może mieć również inne, mniej przyjemne przyczyny.
Jeśli menstruacja nie występuję w czasie trzech miesięcy, mówi się wtedy o tak zwanym „wtórnym braku miesiączki”, który wymaga kontroli u lekarza ginekologii. Większość zaburzeń związanych z menstruacją występuje na wskutek zaburzeń hormonalnych. Ustanie miesiączki może być spowodowane przykładowo stresem, znacznym spadkiem ogólnej masy ciała czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
Bardzo często występującą przyczyną braku miesiączki jest również tak zwana hiperprolaktynemia, polegająca na nadmiernym wydzielaniu przez przysadkę mózgową hormonu prolaktyny. Potencjalną przyczyną wielu zaburzeń miesiączkowania może być również nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Warto również zdawać sobie sprawę, że dolegliwości takie jak częsty i silny ból jajników mogą również w konsekwencji prowadzić do zaniku miesiączki oraz wystąpienia uciążliwych stanów zapalnych.
W poważniejszych przypadkach miesiączkowanie może zaniknąć na wskutek działania drobnoustrojów chorobotwórczych, powodujących stany zapalne przydatków lub narządów płciowych. Nierzadko również przyjmowane leki, szczególnie psychiatryczne mogą znacznie wydłużyć cykl menstruacyjny lub prowadzić do czasowego zaniku krwawień.
Celem dokładnego wykrycia przyczyny braku lub zaburzenia miesiączki ginekolog zleca wykonanie serii badań, w których skład zazwyczaj wchodzi cytologia, USG przezpochwowe oraz badania na stężenie poziomu hormonów we krwi. Zależnie od wyniku badań, lekarz podejmie decyzję co do sposobu i przebiegu dalszego leczenia zaburzenia.