Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości intymnych, kobiety w każdym wieku powinny regularnie badać się u ginekologa. Jednym z najważniejszych badań tego typu jest cytologia.
Poniżej przedstawiamy krótki opis badania cytologicznego oraz poradnik dotyczący poprawnego odczytywania wyników. Zachęcamy więc Was do częstego badania, szczególnie z powodu znacznej wykrywalności wielu chorób, takich jak choćby zapalenie jajników i torbiele czy drożdżyca, które wykryć można wyłącznie podczas badania lekarskiego.
Cytologia polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, na podstawie którego diagnozuje się obecność komórek nabłonkowych, takich jak limfocyty czy erytrocyty. Badanie takie powinno wykonywać się mniej więcej co roku, szczególnie, że tylko na jego podstawie można trafnie zdiagnozować niebezpiecznego raka szyjki macicy.
Podczas odczytywania wyników cytologii warto pamiętać, że obecnie muszą one zawierać dane ujęte w dwóch schematach – według nowoczesnego systemu Bethesda oraz nieco starszego ale uniwersalnego systemu Papanicolaou. Poniżej przedstawimy rzeczowy poradnik na temat prawidłowego odczytywania takich wyników.
Zazwyczaj wyniki cytologii sklasyfikowane będą pięcioma grupami. Pierwsza z nich oznacza prawidłowe komórki oraz małą ilość białych krwinek. Krótko mówiąc, jest to najlepszy wynik. W grupie drugiej z kolei zdiagnozowano więcej komórek zapalnych, aczkolwiek klasyfikacja nie stwierdza obecności komórek nowotworowych. Po takiej diagnozie zazwyczaj pacjentka otrzymuje leki przeciwzapalne, możliwe jest też ryzyko wystąpienia nadżerki.
Grupa trzecia oznacza obecność w wymazie komórek z cechami dysplazji, czyli możliwość wystąpienia stanów zapalnych i infekcji. Większość dolegliwości leczy się w tym przypadku farmakologicznie. W czwartej grupie znajdują się pacjentki, u których wykryto komórki raka przedinwazyjnego. Przy podejrzeniu raka konieczne będą jednak dalsze, specjalistyczne badania.
Grupa piąta oznacza z kolei obecność w wymazie komórek nowotworowych typowych dla raka szyjki macicy. W takim przypadku niezbędna jest dalsza diagnostyka lekarska oraz pobranie próbki z szyjki macicy. Jednakże niezależnie od wyniku badania, należy skonsultować je z lekarzem przy okazji najbliższej wizyty, ponieważ tylko ginekolog będzie w stanie fachowo odczytać wyniki badania cytologicznego.