Leczenie torbieli jajników

Jednym z częściej występujących u kobiet schorzeń intymnych są torbiele jajników. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie rozpoznać objawy i leczyć torbiele.

Często występujące u Pań w każdym wieku torbiele jajników określa się też nazwą „cysty”. Torbiele mogą jednakże występować nie tylko na jajnikach, ale również na szyjce macicy lub ściankach pochwy. Uciążliwe torbiele to nic innego, jak wypełnione krwią lub płynem malutkie pęcherzyki, najczęściej o charakterze łagodnym. Poważne przypadki mogą jednakże prowadzić do wystąpienia zmian nowotworowych oraz zapalenia jajników.

Torbiele jajników najczęściej występują na wskutek zmian hormonalnych, zaś łagodne dolegliwości znikają po kilku menstruacjach samoistnie. Inne cysty mogą z kolei znacznie się rozrastać, nie pozwalając na prawidłowy rozwój komórki jajowej. Torbiele mogą zatem powodować znaczne problemy z płodnością.

Warto zdawać sobie sprawę, iż wykrycie torbieli jajnika możliwe jest wyłącznie podczas badania USG. Sugerujemy więc regularne i częste wizyty u ginekologa, oraz wykonywanie badań cytologicznych, szczególnie jeśli przyjmujecie Panie antykoncepcję hormonalną. Pamiętajmy też, że niewielkie torbiele nie są powodem do dużego zmartwienia, ponieważ zazwyczaj samoistnie wchłaniają się do organizmu, nie powodując żadnych widocznych zmian.

W poważniejszych przypadkach cystę jajnika leczy się poprzez przyjmowanie hormonalnych środków farmakologicznych lub operacyjnie. Metody inwazyjne stosuje się najczęściej w przypadku powiększających się torbieli lub pękających pęcherzyków, które spowodować mogą poważne i niebezpieczne krwotoki wewnętrzne. Niekiedy, aby usunąć skutki wystąpienia torbieli konieczne jest usunięcie całego jajnika lub fragmentu jajowodu, należy jednak pamiętać, iż torbiele są schorzeniem, które może się powtarzać i nawracać, nawet po uprzednim zaleczeniu.

Operacyjnie usuwa się cysty w przypadku gdy torbiel jest duży i mocno uciska inne narządy wewnętrzne, zaburzając ich prawidłowe funkcjonowanie. Zabieg powinno się też przeprowadzić w sytuacji zagrożenia pęknięciem pęcherzyka lub kiedy zmiana ma charakter nowotworowy. Młode kobiety, które jeszcze nie zaszły w ciążę mogą poddać się nowoczesnemu zabiegowi metodą laparoskopową, jeśli planują w przyszłości urodzić dziecko.