Jedną z częściej występujących u kobiet dolegliwością intymną jest bez wątpienia wstydliwa i uciążliwa grzybica pochwy. W niniejszym artykule powiemy w jaki sposób leczyć to schorzenie.
Grzybica pochwy często nazywana bywa też kandydozą lub drożdżycą, ponieważ powodowana najczęściej jest przez grzyby, stanowiące część naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Zmiany chorobowe w obrębie grzybicy sromu występują zazwyczaj w przedsionku i błonie śluzowej pochwy, nierzadko również na szyjce macicy.
Grzybicę powodują najczęściej zwykłe zaburzenia odporności, powstałe w wyniku zachorowanie na sezonowe przeziębienia lub długotrwałe grypy. Leczenie infekcji nie jest zbyt uciążliwe, zazwyczaj trwa bowiem krótko. Poważniejsze przypadki lub komplikacje i występowanie innych schorzeń może jednak okazać się znacznie bardziej uciążliwe, dlatego też zalecamy częste i regularne badania cytologiczne, które pozwolą szybko wykryć zmiany i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Leczenie kandydozy pochwy uzależnione będzie przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby. Większość przypadków grzybicy niepowikłanej skutecznie wyleczyć można za pomocą środków farmakologicznych, ściślej mówiąc dzięki lekom z grupy mikotynów. Schorzenia z powikłaniami wymagają już jednak podjęcia zdecydowanych kroków i intensywniejszego leczenia farmakologicznego. Średnio leczenie grzybicy pochwy trwa od kilku do kilkunastu dni, aczkolwiek wymaga przyjmowania leków doustnie lub dopochwowo.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wybór leków na kandydozę sromu będzie uzależniony od stanu zaawansowania choroby, stanu zdrowia układu pokarmowego oraz ewentualnej ciąży. Warto więc przede wszystkim skonsultować możliwości leczenia z ginekologiem, który po wstępnym badaniu wybierze najlepsze środki.
Oczywiście, w naszych aptekach dostać można obecnie leki na grzybicę pochwy bez recepty, jednakże aby mieć pewność co do skutecznego wyeliminowania schorzenia warto zasięgnąć rady lekarza. Najczęściej w tego typu dolegliwościach stosuje się preparaty z nysatyną oraz antybiotyki polienowe. Miejscowo można również stosować mikonazol lub butokonazol, doustnie ketokonazol. Nierzadko stosuje się w przypadku grzybicy pochwy również kwas borowy (w żelatynowych kapsułkach), podawany dopochwowo, najczęściej w dawce 600 mg raz dziennie).
Po zastosowaniu odpowiedniej metody leczenia objawy powinny stopniowo ustępować już w ciągu pierwszych 48 godzin. Całkowite usunięcie choroby potrwa kilka dni, jednakże nie będzie bolesne czy uciążliwe. Leczenie znacznie przyspieszy też przyjmowanie doustnych suplementów diety z dodatkiem kwasu mlekowego, który przyspiesza usuwanie patogenów z organizmu. Bez recepty można kupić w aptece preparaty takie jak Lakcid, Floragyn, Lactovaginal czy Lacidofil.