Obecnie coraz więcej kobiet zaczyna otwarcie mówić o swoich dolegliwościach intymnych. Bez wątpienia jedną z ważniejszych chorób jest tak zwane zapalenie przydatków, występujące często w czasie ciąży.
Przydatki to medyczne określenie na wspólną nazwę układu rozrodczego kobiety – jajników, jajowodów oraz więzadeł macicy. Organy te położone są bardzo blisko siebie w jamie brzusznej, przez co często ulegają wspólnym, nierzadko bardzo uciążliwym i bolesnym infekcjom grzybicznym czy bakteryjnym.
Zapalenie przydatków najczęściej powodują bakterie paciorkowców i gronkowców, jak również chlamydie przenoszone drogą płciową oraz pałeczki okrężnicy. Zakażeniu sprzyjają przede wszystkim wczesne poronienia lub miesiączka, choć nierzadko zapalenie jajników może nastąpić także w wyniku inwazyjnych zabiegów ginekologicznych.
Przyczyną wystąpienia zapalenia przydatków mogą też być stany zapalne innych narządów, na przykład migdałków, zatok, zębów, jelit lub wyrostka robaczkowego. Warto również zdawać sobie sprawę, iż najgroźniejszym powikłaniem, jakie może nastąpić po nieleczonym zapaleniu przydatków jest bezpłodność.
Przy zaawansowanym stadium choroby zazwyczaj występuje ostry ból w dolnej części brzucha, nudności oraz podwyższona temperatura ciała. Mogą zdarzać się też wymioty i upławy. Przewlekła faza choroby charakteryzuje się także występowaniem obfitych krwawień i bólów w części krzyżowej kręgosłupa.
Zapalenie jajników lub jajowodu często zdarza się w czasie ciąży. Nierzadko Panie ciężarne skarżą się na bóle w dolnej partii brzucha, jednakże zazwyczaj są one niegroźne zarówno dla przyszłej mamy jak i dziecka. Często występują w pierwszych tygodniach ciąży, aczkolwiek szybko ustępują i są całkowicie normalną reakcją.
Bóle jajników podczas ciąży powinny Was zaniepokoić wtedy, kiedy pojawiają się przy tym obfite upławy oraz wysoka gorączka. Czasem bóle te wywołuje zapalenie przydatków lub drobnoustroje weneryczne i może to w konsekwencji powodować trudności z oddaniem moczu. Należy pamiętać, iż bóle jajników na tle zapalnym powinny być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi prowadzącemu ciążę.
Zapalenie jajowodów w ciąży objawia się zazwyczaj silnymi i punktowymi bólami jajników, występowaniem ropnej wydzieliny z dróg rodnych oraz wysoką gorączką. Czasami objawy te mogą wskazywać również na endometriozę lub chorobę weneryczną, w każdym jednak przypadku należy zgłosić się do lekarza lub na pogotowie. Z kolei silne bóle jajników bez jakichkolwiek innych objawów mogą wskazywać na obecność torbieli.